ZESPÓŁ KURATORSKI

Dorota Kowalkowska

Pedagożka teatru, dramaturżka, kuratorka, autorka tekstów krytycznych o teatrze. Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. 
Od września 2022 pełnomocniczka ds. programowych w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka. 
Od listopada 2021 dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. W latach 2020–22 kierowniczka działu literackiego w Teatrze Narodowym. W latach 2013–20 pracowała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, najpierw jako kierowniczka literacka, potem jako pedagożka teatru. Kuratorka m.in. projektów „Z OGNIEM W GŁOWIE – spotkania z niemiecką dramaturgią dla młodzieży” (wspólnie z Iwoną Nowacką), „Poruszyciele#Wałbrzych” (wspólnie z Pawłem Sakowiczem) „OBSERWATORIUM. Otwarty Uniwersytet Teatru”. Współtworzyła spektakle dla dzieci i młodzieży z Maciejem Podstawnym: („Greta i ostatni Wieloryb”, „Królowa śniegu”, „Baśnie Andersena”, „Wyspa Jadłonomia”). Jako dramaturżka współpracowała także z Klaudią Hartung-Wójciak („Dziki”) i Wojciechem Farugą („Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią”, „1970”), jako pedagożka teatru – z Jakubem Skrzywankiem („Kiedy mój tata zamienił się w krzak”) oraz Magdaleną Miklasz („Tutaj jest wszystko”). Wspólnie z Łukaszem Zaleskim stworzyła dwa spektakle partycypacyjne z młodzieżową grupą „Pierwsza Zasada”, uczniami technikum ENERGETYK w Wałbrzychu („Mapa gwiazd. Krzesła mieszkają na Neptunie” i „Tu marzeń nie spełniamy”), a w 2019 roku wyreżyserowała z tą grupą spektakl o edukacji seksualnej „Wenus z Milo i inne lekcje”. W Łaźni Nowej w Krakowie kuratorowała projekt dla młodzieży „21 postulatów dla przyszłości teatru”. 
Laureatka pierwszej edycji Nagrody im. Haliny Machulskiej „za konsekwentne budowanie niejednorodnej społeczności teatralnej, z uwzględnieniem twórczej obecności widzów i widzek. Za skuteczną popularyzację pedagogiki teatru”. Laureatka – wspólnie z Maciejem Podstawnym – Nagrody Specjalnej w 26. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej „za konsekwentne wprowadzanie w przestrzeń szkolną teatru o wysokich walorach artystycznych, podejmującego z młodym widzem rozmowę o współczesnym świecie.”  

 

Jan Czapliński

Ur. w 1987 r., dramaturg, dramatopisarz, tłumacz, studiował na wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W teatrze współpracował m.in. z Anetą Groszyńską („Zapolska Superstar”, „Głód”, „Sienkiewicz Superstar”), Eweliną Marciniak („Księgi Jakubowe”, „Bzik. Ostatnia minuta”, „Stańczyk”), Magdaleną Miklasz („Avenue Q”), Radosławem Rychcikiem („Łysek z pokładu Idy”, „Dwunastu gniewnych ludzi”), Piotrem Ratajczakiem („Bohater roku”, „Piszczyk”) czy Maciejem Podstawnym („Wyspa Jadłonomia”). Stypendysta miasta stołecznego Warszawy i MKiDN, laureat nagród za działalność artystyczną, m.in. najlepszy tekst w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, medal Bieniasza, medal Młodej Sztuki.

organizator

Logo Teatru Dramatycznego
Logo MKiDNLogo m.st. Warszawy
Warszawskie Spotkania Teatralne realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Diedzictwa Narodowego