Dorota Kowalkowska
Pedagożka teatru, dramaturżka, kuratorka, autorka tekstów krytycznych o teatrze. Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie.
Od września 2022 pełnomocniczka ds. programowych w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka.
Od listopada 2021 dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. W latach 2020–22 kierowniczka działu literackiego w Teatrze Narodowym. W latach 2013–20 pracowała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, najpierw jako kierowniczka literacka, potem jako pedagożka teatru. Kuratorka m.in. projektów „Z OGNIEM W GŁOWIE – spotkania z niemiecką dramaturgią dla młodzieży” (wspólnie z Iwoną Nowacką), „Poruszyciele#Wałbrzych” (wspólnie z Pawłem Sakowiczem) „OBSERWATORIUM. Otwarty Uniwersytet Teatru”. Współtworzyła spektakle dla dzieci i młodzieży z Maciejem Podstawnym: („Greta i ostatni Wieloryb”, „Królowa śniegu”, „Baśnie Andersena”, „Wyspa Jadłonomia”). Jako dramaturżka współpracowała także z Klaudią Hartung-Wójciak („Dziki”) i Wojciechem Farugą („Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią”, „1970”), jako pedagożka teatru – z Jakubem Skrzywankiem („Kiedy mój tata zamienił się w krzak”) oraz Magdaleną Miklasz („Tutaj jest wszystko”). Wspólnie z Łukaszem Zaleskim stworzyła dwa spektakle partycypacyjne z młodzieżową grupą „Pierwsza Zasada”, uczniami technikum ENERGETYK w Wałbrzychu („Mapa gwiazd. Krzesła mieszkają na Neptunie” i „Tu marzeń nie spełniamy”), a w 2019 roku wyreżyserowała z tą grupą spektakl o edukacji seksualnej „Wenus z Milo i inne lekcje”. W Łaźni Nowej w Krakowie kuratorowała projekt dla młodzieży „21 postulatów dla przyszłości teatru”.
Laureatka pierwszej edycji Nagrody im. Haliny Machulskiej „za konsekwentne budowanie niejednorodnej społeczności teatralnej, z uwzględnieniem twórczej obecności widzów i widzek. Za skuteczną popularyzację pedagogiki teatru”. Laureatka – wspólnie z Maciejem Podstawnym – Nagrody Specjalnej w 26. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej „za konsekwentne wprowadzanie w przestrzeń szkolną teatru o wysokich walorach artystycznych, podejmującego z młodym widzem rozmowę o współczesnym świecie.”
Jan Czapliński
Ur. w 1987 r., dramaturg, dramatopisarz, tłumacz, studiował na wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W teatrze współpracował m.in. z Anetą Groszyńską („Zapolska Superstar”, „Głód”, „Sienkiewicz Superstar”), Eweliną Marciniak („Księgi Jakubowe”, „Bzik. Ostatnia minuta”, „Stańczyk”), Magdaleną Miklasz („Avenue Q”), Radosławem Rychcikiem („Łysek z pokładu Idy”, „Dwunastu gniewnych ludzi”), Piotrem Ratajczakiem („Bohater roku”, „Piszczyk”) czy Maciejem Podstawnym („Wyspa Jadłonomia”). Stypendysta miasta stołecznego Warszawy i MKiDN, laureat nagród za działalność artystyczną, m.in. najlepszy tekst w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, medal Bieniasza, medal Młodej Sztuki.