Spektakle

OSTATNIE DNI ELENY I NICOLAE CEAUSESCU

● Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Czas trwania

100 min.

Bilety

normalne: 80 zł
ulgowe: 70 zł
wejściówki: 40 zł

Zdjęcie ze spektaklu OSTATNIE DNI ELENY I NICOLAE CEAUSESCU

Autor: Julia Holewińska

W nowym, autorskim tekście Julii Holewińskiej twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.
W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach.

TWÓRCY:
Reżyseria, scenografia, kostiumy, światło: Wojciech Faruga
Tekst i dramaturgia: Julia Holewińska
Muzyka: Radosław Duda
Przygotowanie wokalne: Natalia Kawałek
Choreografia: Bartłomiej Gąsior
Realizatorzy: Bartłomiej Chmara, Daria Główczyńska
Producentka: Magdalena Niedźwiecka
Inspicjentka, asystentka reżysera: Hanna Gruszczyńska

OBSADA:
Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Marcin Zawodziński

 

Autorka dramatu Julia Holewińska wraz z reżyserem Wojciechem Farugą komponują na niewielkiej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy requiem dla skarlałej dyktatury, elegię na śmierć tyranów. (...) Całe zaś przedstawienie, choć mocno udokumentowane, gdy idzie o rumuńskie realia, czyta się jako wielką metaforę. I od tej perspektywy ciarki przechodzą po plecach".
Jacek Wakar, jacekwakar.pl/blog

 

W spektaklu wykorzystywane są głośne efekty dźwiękowe. Osoby wrażliwe na ten rodzaj efektów prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.


Spektakl otrzymał patronat Rumuńskiego Instytutu Kultury.
W spektaklu wykorzystano arię „What Power Art Thou” z opery „Król Artur” autorstwa Henry'ego Purcella w aranżacji Radosława Dudy oraz wiersz „Bóg opuszcza Antoniusza” Konstandinosa Kawafisa w tłumaczeniu Zygmunta Kubiaka.

organizator

Logo Teatru Dramatycznego
Logo MKiDNLogo m.st. Warszawy
Warszawskie Spotkania Teatralne realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Diedzictwa Narodowego