Spektakle

NOCNY PORTIER. DOŚWIADCZENIE

● Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Czas trwania

100 min.

Bilety

normalne: 100/90/80/60 zł
ulgowe: 90/80/70/50 zł
wejściówki: 40 zł

Zdjęcie ze spektaklu NOCNY PORTIER. DOŚWIADCZENIE

Autor: pilgrim/majewski

To spektakl o wojnie. Ale nie prezentuje jej jako męskiej przygody ani wysiłku zbrojnego, nie ma w nim zwycięstw ani przegranych. Jest perwersja. Bo wojna uruchamia w ludziach najtrudniejsze instynkty. Oddala ludzkość od filozofii i oddaje ją w ręce fizjologii. Znęcanie się, poniżanie, zabijanie nie pasują do wzoru człowieka, ale doskonale wpisują się w równania z niewiadomymi o ludzkości. Nocny portier jest hołdem dla więźniarek obozów koncentracyjnych, które przymusowo pracowały jako prostytutki w przyobozowych domach publicznych. I które po wojnie nie mogły liczyć na zadośćuczynienie, współczucie, pamięć, rekompensatę. Ich przeżycia były niepotrzebne a cierpienie przemilczane.
Nocny portier jest również o najporządniejszych Niemcach, o zależnościach i polityce, która wypacza sprawiedliwość tak dramatycznie, że ludzie gubią się i zadają pytanie: kto w takim razie wygrał tę wojnę?

TWÓRCY:
Reżyseria: Seb Majewski
Kolekcja mody: Agata Bartos
Scenografia: Seb Majewski
Inspicjentka: Anna Solarek

OBSADA:
Agata Bartos, Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska, Dominika Zdzienicka, Rafał Gorczyca, Piotr Tokarz, Dariusz Skowroński

 

W Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu powstał ważny, bardzo przemyślany i nieoczywisty spektakl, stanowiący istotny głos w dyskusji – o tym, jak opowiadamy o przeszłości, komu dajemy prawo do świadczenia o samym sobie, a komu je odbieramy. Majewski bardzo zręcznie operuje różnymi opozycjami, kliszami i dyskursami, pokazując, czym jest postprawda i kontekst, o czym się pamięta, a o czym nie (...)"
Kamil Bujny, teatrologia.info

 

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych. 
Spektakl powstał z inspiracji filmem NOCNY PORTIER w reżyserii Liliany Cavani i programem ZUR PERSON. HANNAH ARENDT IM GESPRÄCH MIT GÜNTER GAUS. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty muzyki Jana Sebastiana Bacha, Ryszarda Straussa i Jessie Ware. 
W spektaklu występuje słownictwo powszechnie uznawane za obraźliwe i wulgarne oraz pojawiają się odniesienia do różnego rodzaju aktów płciowych, w tym psychicznej i fizycznej przemocy seksualnej.
 

organizator

Logo Teatru Dramatycznego
Logo MKiDNLogo m.st. Warszawy
Warszawskie Spotkania Teatralne realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Diedzictwa Narodowego