Spektakle

NOCNY PORTIER. DOŚWIADCZENIE

● Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Czas trwania

100 min.

Bilety

normalne: 100/90/80/60 zł
ulgowe: 90/80/70/50 zł
wejściówki: 40 zł

Zdjęcie ze spektaklu NOCNY PORTIER. DOŚWIADCZENIE

Autor: pilgrim/majewski

To spektakl o wojnie. Ale nie prezentuje jej jako męskiej przygody ani wysiłku zbrojnego, nie ma w nim zwycięstw ani przegranych. Jest perwersja. Bo wojna uruchamia w ludziach najtrudniejsze instynkty. Oddala ludzkość od filozofii i oddaje ją w ręce fizjologii. Znęcanie się, poniżanie, zabijanie nie pasują do wzoru człowieka, ale doskonale wpisują się w równania z niewiadomymi o ludzkości. Nocny portier jest hołdem dla więźniarek obozów koncentracyjnych, które przymusowo pracowały jako prostytutki w przyobozowych domach publicznych. I które po wojnie nie mogły liczyć na zadośćuczynienie, współczucie, pamięć, rekompensatę. Ich przeżycia były niepotrzebne a cierpienie przemilczane.
Nocny portier jest również o najporządniejszych Niemcach, o zależnościach i polityce, która wypacza sprawiedliwość tak dramatycznie, że ludzie gubią się i zadają pytanie: kto w takim razie wygrał tę wojnę?

TWÓRCY:
Reżyseria: Seb Majewski
Kolekcja mody: Agata Bartos
Scenografia: Seb Majewski
Inspicjentka: Anna Solarek

OBSADA:
Agata Bartos, Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska, Dominika Zdzienicka, Rafał Gorczyca, Piotr Tokarz, Dariusz Skowroński

 

W Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu powstał ważny, bardzo przemyślany i nieoczywisty spektakl, stanowiący istotny głos w dyskusji – o tym, jak opowiadamy o przeszłości, komu dajemy prawo do świadczenia o samym sobie, a komu je odbieramy. Majewski bardzo zręcznie operuje różnymi opozycjami, kliszami i dyskursami, pokazując, czym jest postprawda i kontekst, o czym się pamięta, a o czym nie (...)"
Kamil Bujny, teatrologia.info

 

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych. 
Spektakl powstał z inspiracji filmem NOCNY PORTIER w reżyserii Liliany Cavani i programem ZUR PERSON. HANNAH ARENDT IM GESPRÄCH MIT GÜNTER GAUS. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty muzyki Jana Sebastiana Bacha, Ryszarda Straussa i Jessie Ware. 
W spektaklu występuje słownictwo powszechnie uznawane za obraźliwe i wulgarne oraz pojawiają się odniesienia do różnego rodzaju aktów płciowych, w tym psychicznej i fizycznej przemocy seksualnej.
 

Organizatorzy

Logo Teatru Dramatycznego
Logo Instytutu Kultury m.st. Warszawy
Logo MKiDnLogo m.st. WarszawaLogo Centrum Mieroszewskiego
Warszawskie Spotkania Teatralne realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat

Logo Kultura wokół nas