Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

MEDEE. O PRZEKRACZANIU

  • Autor: Simona Sala, Jarosław Fret
  • Reżyseria: Jarosław Fret
  • Teatr ZAR
  • Czas trwania: 50 min.
  • Cena biletów: normalny: 50 zł | ulgowy: 40 zł | wejściówka: 25 zł

Szanowni Państwo,
ze względu na problemy techniczne ze scenografią wrocławskiego Teatru ZAR, sobotni drugi spektakl "Medee. O przekraczaniu" w reż. Jarosława Freta nie odbył się. Widzom, którzy przybyli do Hali ATM na godzinę 19:00 artyści zaprezentowali zaledwie namiastkę całej inscenizacji. W niezwykłym skupieniu, wykonali część pieśni w językach arabskim, perskim i kurdyjskim, stanowiących partyturę chóru.
Widzów z zakupionymi biletami na spektakl o godz. 19:00 prosimy o skontaktowanie się z Biurem Obsługi Widowni Teatru Dramatycznego  tel. 22 632 03 70, 721 223 372 w celu otrzymania zwrotu pieniędzy za zakupione bilety.


Nie inscenizujemy Eurypidesa.

Mówimy o Medei poza czasem, poza mitem. Mówimy o kwestii uniwersalnej, a równocześnie bardzo współczesnej – problemie migracji. O niemożności przekroczenia granicy, którą sami jesteśmy, którą tworzymy linią naszego ciała, przemieszczając się pomiędzy ziemią i morzem, pomiędzy kontynentami, pomiędzy ludźmi. Medea jest dla nas figurą wygnaństwa. Stoi u bram Europy. Nie ona jednak zostaje odrzucona, lecz jej własna śmierć i możliwość pochowania w ziemi jej dzieci: młodych, zgwałconych w drodze kobiet, okaleczonych młodzieńców, okradzionych starców… Innych.

Medee to nie teatr polityczny, lecz polityka przez teatr – intymne dotknięcie granicy bycia odrzuconym. To requiem dla tych wszystkich, których imion nigdy nie poznamy i którzy giną w drodze na nasz kontynent. Uwiedzeni Europą, jej obrazem i mitem, stoją u jej bram, nie mogąc przekroczyć granicy, przecinają linie swojego życia.

Na dramaturgię muzyczną spektaklu składają się pieśni w językach arabskim, perskim, kurdyjskim, wykonywane przez zaproszone do projektu śpiewaczki z Kairu, Teheranu i Stambułu. Ich głosy otoczone i skontrastowane zostały morzem pieśni łacińskich konfraterni.


TWÓRCY:
Dramaturgia muzyczna: Jarosław Fret

OBSADA:
Chór: Aleksandra Kotecka, Davit Baroyan, Jarosław Fret, Orest Sharak, Tomasz Wierzbowski, Mertcan Semerci
Śpiew: Fatma Emara, Marjan Vahdat, Selda Őztűrk (Suita na wiolonczelę nr 1 G-dur Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Dominiki Wicher) 

Fot. Maciej Zakrzewski